EĞİTİM VE ÖĞRETİM


Oğuzhan Özkaya Anaokulu OĞUZHAN ÖZKAYA EĞİTİM KURUMLARI'nın bir parçasıdır. Oğuzhan Özkaya Anaokulu olarak kurumumuzda 3-6 yaş aralığındaki öğrencilerimizi düşünmeye,yorumlamaya,araştırmaya yönlendiren, yaşayarak ve yaparak öğrenmeyi amaçlayan "Aktif Öğrenme" Sisteminin yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar, işbirlikli öğrenmenin uygulandığı sınıflardaki öğrencilerin kendilerini daha değerli bulduklarını,arkadaşlık ilişkilerini geliştirdiklerini, daha sosyal olduklarını göstermektedir. Sürekli gelişen ve değişen pedagojik metodlar düzenli olarak eğitimcilerimize belli programlar halinde verilmektedir. Okulumuz Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş,demokratatik ve laik bireylerin her yönden ulusal ve uluslararası toplumun önemli ve değerli birer üyesi olarak hazırlanmasını amaç edinmiştir. 08:30 - 18:00 saatleri arasında eğitim öğretim yapan Anaokulumuzda sınıflarımız yaş gruplarına göre ayrılmış olup, farklı ilgi köşeleri ve materyallerle zenginleştirilmiştir.Tüm sınıflarımızda okulöncesi öğretmenliğinden mezun sınıf öğretmeni ve çocuk gelişimi mezunu yardımcı öğretmen eşliğinde eğitim verilmektedir. Anaokulu Eğitim ortamımız, malzemelerimiz,günlük programımız ve öğretmenlerimizin tutumları "Aktif Öğrenme"'yi destekleyecek şekilde düzenlenmiştir.Eğitim programımız Aktif Eğitim yöntem ve teknikleri üzerine kurulmuştur.

* Scamper Tekniği
* Rol Yapma Tekniği
* Quatro Tekniği
* Köşeleme Tekniği
* Soru - Cevap Tekniği
* Problem Çözme Tekniği
* Kavram - Zihin Haritası
* Düşünce Koridor Tekniği
* Ball Bearing (Top taşıma) Tekniği
* Duydunuz mu? Tekniği
* İyi haber - Kötü haber Tekniği
* Yuvarlak masa Tekniği
vb.

Bu teknikleri kullanarak kendine güveni olan, olumlu iletişim kurabilme becerisi gelişmiş, problem durumlarında rahatlıkla çözüm yolları üretebilen, sorumluluk sahibi öğrenciler yetiştirmek amacımızın temelini oluşturmaktadır. Anaokulumuzda İngilizce ve ikinci dil olarak Almanca eğitimi verilmetedir. Branş derslerimiz yaş seviyelerine uygun şekilde programlanmıştır.3-4 Yaş

İngilizce 5 saat
Yaratıcı Drama 1 saat
Beden Eğitimi 2 saat
Görsel Sanatlar 1 saat
Müzik 1 saat

5-6 Yaş

İngilizce 12 saat
Almanca 2 saat
Yaratıcı Drama 1 saat
Müzik 1 saat
Beden ve Jimnastik 1 saat
Satranç 1 saat
Karate 1 saat
Modern Dans 1 saat

Farklı gelişim alanlarını destekleyen ve öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmelerinde önemli rol oynayan branş derslerimiz alanında uzman eğitimciler vermektedir.

BESLENME


Kurumumuzda sabah kahvaltısı,öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilmektedir. Beslenme uzmanı tarafından çocuklarımızın gelişimine uygun şekilde hazırlanan aylık yemek listesi siz velilerimize iletilmektedir.

İLETİŞİM


Çocuklarımızın eğitim sürecini sağlıklı yaşayabilmesi adına anne baba ve okul iletişiminin önemine inanıyoruz.

Bu nedenle;


BİLGİ FORMLARI: Çocuklarımızın gün içinde akademik ve sosyal yönden neler yaşadığını izleyebileceğiniz günlük bilgi formları "İleti Defteri".
AYLIK EĞİTİM BÜLTENİ:Çocuklarımız ay içinde sınıf ve branş derslerinde neler işleyeceğine ilişkin ayrıca aynı konuları evde paylaşabilmeniz adına çıkarılan Aylık Eğitim Bültenleri
ÖZEL GÖRÜŞMELER: Dönem başında size iletilecek olan sınıf ve branş öğretmenlerimize ait uygun görüşme saatlerinde birebir bilgi edinebileceğiniz özel görüşme saatleri vardır.
PDR (Psikolojik ve Rehberlik Bölümü Çalışmaları): Anaokulumuzda öğrencilerimize yönelik PDR çalışmaları okul idaresi, öğretmen ve ailenin işbirliği ile takım çalışması şeklinde sistemli ve düzenli olarak sürdürülür. Çeşitli öğrenci tanıma yöntemleri kullanılarak edinilen bilgiler doğrultusunda yönlendirme, destekleme veli bilgilendirme çalışmaları yapılır.